سبد خرید
top-bar-dollar4
tv-buying-guide

راهنمای جامع خرید تلویزیون در سال 2021

tv-buying-guide

راهنمای خرید تلویزیون (راهنمایی سریع)

اگر عجله دارید ، در اینجا مهمترین مواردی که باید قبل از خرید تلویزیون به آنها توجه کنید را داریم. اما در ادامه جزئیات بیشتری از هر یک از این نکات را توضیح می دهیم:

  • تلویزیون با وضوح کمتر از 4K خریداری نکنید از خرید دستگاه های HD یا FHD خودداری کنید.
  • بهتر است از خرید تلویزیون های 8K صرف نظر کنید (در حال حاضر). تلویزیون های 8K بسیار گران هستند. و فیلم ها و محتوی 8K هنوز در دسترس نیستند.
  • انتظار داشته باشید که حدود 500 دلار برای یک تلویزیون 55 اینچی 4K بپردازیدو حداقل 900 دلار برای یک مدل 65 اینچی. هزینه مدل های با تصویر ، بلندگو و ویژگی های بهتر بیشتر خواهد بود.
  • به دنبال نرخ تازه سازی 60 هرتز یا 120 هرتز باشید: وقتی صحبت از نرخ تازه سازی می شود ، 60 هرتز خوب است اما 120 هرتز بهتر است. نرخ تازه سازی بالاتر حرکت روان تری را برای همه چیز از فیلم ها و سریال ها گرفته تا پخش مسابقات ورزشی زنده و بازی ها فراهم می کند.
  • به دنبال تلویزیونی سازگار با HDR باشید : این فناوری رنگ واقع گرایانه تر و کنتراست بهتری ارائه می دهد.
  • تلویزیون های OLED بسیار بهتر از تلویزیون های LCD به نظر می رسند : اما تلویزیون های QLED سامسونگ ، تلویزیون های نانوسل الجی در حد بسیار خوبی هستند.
  • حداقل به دنبال چهار درگاه HDMI باشیدو اگر می توانید پورت جدیدتر HDMI 2.1 را انتخاب کنید.
  • برای خرید ساندبار برنامه ریزی کنید امروزه بلندگوهای تلویزیون وضعیت جالبی ندارند زیرا نمایشگرها نازک ترند.
tv size comparison

اندازه صفحه: مناسب ترین صفحه نمایش برای خانه شما

خواه به دنبال یک تلویزیون معمولی یا تلویزیون با کارایی بالا باشید ، بزرگترین عامل در تصمیم گیری شما احتمالاً اندازه صفحه خواهد بود. در نظر بگیرید که به طور معمول چند نفر از اعضای خانواده شما بطور هم زمان تماشا می کنند. و تلویزیون جدید خود را کجا قرار می دهید. سپس بزرگترین اندازه صفحه را که به راحتی در آن فضا متناسب است انتخاب کنید. معمول ترین انتخاب امروز ، با توجه به قیمت ، عملکرد و اتاق نشیمن معمولی ، بین 55 تا 65 اینچ است.

اندازه صفحه نیز به میزان نزدیک بودن شما به تلویزیون بستگی دارد. در واقع ، اگر می توانید پیکسل های جداگانه صفحه را ببینید ، به تلویزیون خیلی نزدیک هستید. یک قانون قابل استفاده این است که شما باید در فاصله ای از تلویزیون بنشینید که سه برابر بیشتر از ارتفاع صفحه برای HD و فقط 1.5 برابر ارتفاع صفحه برای 4K Ultra HD باشد. به عبارت دیگر ، می توانید دو برابر نزدیک تر از تلویزیون 4K UHD بنشینید.

سایز های متداول تلویزیون ها

تلویزیون های 43 اینچ | تلویزیون های 50 اینچی | تلویزیون های 55 اینچی | تلویزیون های 65 اینچی | تلویزیون های 75 اینچی 

هیچ راهنمای خرید تلویزیون ، هر چقدر هم دقیق باشد ، نمی تواند جایگزین تجربه و قضاوت شما شود. اگر فرصتی دارید ، به یک فروشگاه بروید (و شاید خانواده خود را بیاورید) و به تلویزیون ها نگاه کنید. 

اما همچنین باید در نظر بگیرید که تلویزیون در خانه شما به کجا می رود. در حالی که توصیه های فوق برای اتاق های نشیمن در نظر گرفته شده است. اما اگر شما می خواهید در نظر بگیرید که چه اندازه ای برای سایر قسمت های خانه مناسب است. مانند اتاق خواب یا آشپزخانه ، که ممکن است تلویزیون کوچکتر از آن باشد. 

نتیجه : اندازه و وضوح صفحه را متناسب با مسافتی که از صفحه قرار دارید انتخاب کنید. ما از 55 اینچ شروع می کنیم. مگر اینکه در یک آپارتمان کوچک یا اتاق کوچکی باشید.

tv resolution comparison

وضوح صفحه نمایش: 8K ، 4K یا پایین تر؟

وضوح ، تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر روی صفحه نمایش را توصیف می کند. که بر اساس ردیف های افقی و ستون های عمودی اعلام میشود. پیکسل های بیشتر به تصویر واضح تر و جزئیات دقیق تری را بیان میکند. بنابراین وضوح بالاتر همیشه بهتر است.

هیچ راهنمای خرید تلویزیون بدون بحث در مورد وضوح کامل نخواهد بود. سالهاست که رزولوشن 1080 ، که Full HD نیز نامیده می شود ، استاندارد بوده و همچنان رایج ترین رزولوشن در تلویزیون های سراسر جهان است. با این حال ، تولیدکنندگان تلویزیون به سرعت در حال تغییر به سمت مجموعه های Ultra HD هستند. تعداد این پیکسل ها چهار برابر صفحه های فعلی HD است.

بزرگترین مزیت تلویزیونهای 4K این است که چیزهای کوچک روی صفحه دارای جزئیات بیشتری از جمله متن واضح تر هستند. به طور کلی ، تصاویر نسبت به تلویزیونهای HD غنی تر و شبیه به زندگی واقعی به نظر می رسند. اما مزایای آن می تواند ظریف باشد. تصویر واضح تر این مزیت را نیز دارد که به شما امکان می دهد از فاصله کمتری به راحتی صفحه را مشاهده کنید. و باعث می شود تلویزیون های بزرگتر در یک خانه با اندازه معمولی راحت تر مشاهده شوند.

محتوی 4K-UHD

محتوی ویدیویی Ultra HD عالی به نظر می رسد و یافتن آن آسان تر است. دیسک های Blu-ray در حال رایج شدن هستند. اما هنوز هم کمتر از 1080p رایج هستند. اگرچه تلویزیون های Ultra HD می توانند کیفیت محتوای HD را افزایش دهند. اما نتایج می توانند با هم مخلوط شوند و به اندازه محتوی اصلی 4K واضح به نظر نرسند.

در حال حاضر تلویزیون های 8K تا حدودی مقرون به صرفه در بازار وجود دارد که مطمئناً در سال 2021 عرضه می شوند. این نمایشگرها رزولوشن دو برابر را در تلویزیون های 4K نمایش می دهند. این یک جهش بزرگ به جلو در کیفیت تصویر است. اما یافتن محتوا برای استفاده کامل از این وضوح بسیار محدود است.

نتیجه : وضوح فوق العاده 4K به طور فزاینده ای به استاندارد تبدیل می شود و انتخاب بهتری است. زیرا هنوز محتوی 8K فراگیر نشده است.

dolby vision hdr comparison in tv buying guide 2
dolby-vision-hdr-comparison-in-tv-buying-guide3

HDR: اگر میخواهید رنگ های غنی را دریافت کنید

HDR ویژگی جدیدی در تلویزیون های 4K Ultra HD است و مخفف High Dynamic Range است و اشاره به توانایی تلویزیون در ارائه رنگ های بیشتر ، سطح کنتراست و روشنایی بیشتر دارد. HDR اساساً یک مخصوص 4K یا Ultra HD است. (برای مجموعه های 1080p FHD قابل استفاده نیست.)

استاندارد اصلی برای محتوای دامنه پویای بالا ، HDR10 نام دارد که توسط UHD Alliance (یک گروه تجارت و صنعت) ، تنظیم شده است. ده ها شرکت از این حداقل مشخصات اولیه سازگاری با HDR پشتیبانی می کنند. بنابراین تعداد تلویزیون های HDR10 را در تعداد بیشتری مشاهده خواهید کرد.

Dolby Vision نسخه پیشرفته تری از HDR است که توسط Dolby ساخته شده است و دارای مجوز هستند. از نظر تئوری ، یک مجموعه Dolby Vision باید مجموعه ای دقیق تر از معیارها را برای نمایش محتوای HDR داشته باشد و به نظر می رسد تاکنون Dolby Vision از نظر قالب های اختصاصی HDR این صنعت را رهبری کرده است.

همچنان سردرگمی هایی در مورد HDR وجود دارد. در حال حاضر هر تلویزیون HDR فعال موجود در بازار با HDR10 سازگار است. اما Dolby Vision فقط در تلویزیون هایی یافت می شود که هم از استانداردهای فنی Dolby برخوردار باشند. و هم هزینه های صدور مجوز برای این استاندارد را پرداخت می کنند. با این وجود ، Dolby Vision به سرعت به استاندارد صنعت محتوای HDR تبدیل شده است. و می توان آن را در مدل های برتر از اکثر مارک ها (از جمله LG ، Sony ، TCL و Vizio) یافت.

برخی تلویزیون هایی که شامل دالبی ویژن هستند:

 سامسونگ فرمت HDR خود را با نام + HDR10 برای همه تلویزیون های هوشمند خود معرفی کرده است. گرچه فرمت + HDR10 تجربه تماشای بسیار خوبی را ارائه می دهد. اما بسیار کمتر از Dolby Vision رایج است. حتی دردسرسازتر ، بسیاری از پخش کننده های Blu-ray UHD به هیچ وجه از + HDR10 پشتیبانی نمی کنند. بنابراین اگر بخواهید  فرمت HDR سامسونگ را داشته باشید ، گزینه های شما حتی محدودتر می شود.

Technicolor و IMAX نیز استانداردهای اختصاصی خود را به ترتیب به نام Technicolor Advanced HDR و IMAX Enhanced به بازار آورده اند. هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا هر یک از این قالب های جدید تأثیر زیادی در خرید تلویزیون خواهد داشت یا خیر.

محتوی HDR زیاد در دسترس نیست. اما در حال گسترش است. تعداد فزاینده ای از فیلم های HDR از طریق سرویس هایی مانند Amazon Prime و Netflix در دسترس است. برخی از دستگاه های پخش کننده Blu-ray 4K جدید همچنین قول داده اند که برای کار با دیسک های HDR جدید قابل ارتقا هستند ، اما قبل از خرید تلویزیون آن را بررسی کنید.

نتیجه : در خرید تلویزیون فقط به پشتیبانی از HDR توجه نکنید زیرا فرمت HDR مهم تر است. با این حال ، اگر بهترین ها را می خواهید ، یک تلویزیون HDR خریداری کنید که با Dolby Vision سازگار باشد.

response time comparison

نرخ تازه سازی یا (Refresh Rate): هر چه سریعتر بهتر

نرخ تازه سازی ، بیان می کند که چند بار در هر ثانیه یک تصویر در صفحه چند بار تازه می شود. نرخ تازه سازی استاندارد 60 بار در ثانیه یا 60 هرتز است. با این حال ، در صحنه هایی که اشیا با سرعت در حال حرکت هستند ، سرعت تازه سازی 60 هرتز می تواند باعث تار شدن حالت به خصوص در تلویزیون های LCD شود. بنابراین ، برای ایجاد یک تصویر نرم تر ، تولیدکنندگان نرخ تازه سازی را دو برابر کرده و به 120 هرتز (و در بعضی موارد به 240 هرتز) می رسانند.

از آنجا که در محتوای ویدئویی اصلی با این تعداد تصاویر در هر ثانیه وجود ندارد. تلویزیون ها از طرق مختلف نرخ تازه سازی سریعتر را کنترل می کنند. یک روش این است که به راحتی تصاویر سیاه را بین تصاویر اصلی قرار دهید. و بینندگان را فریب دهید تا یک عکس تاریک را ببینند. تکنیک دیگر تولید و قرار دادن تصاویر جدید است که حالتی از حرکت را در بین دو عکس مجاور نشان می دهد که برای نمایش حرکت واقعی تر به نظر می رسد.

برخی از مدل های جدید از پشتیبانی از نرخ بالای فریم (HFR) مباهات می کنند. به این معنی که هم سرعت تازه سازی بیشتری دارند و هم پشتیبانی محتوایی با نرخ فریم بالاتر از 60 هرتز. با توجه به اینکه محتوای HFR قرار است. هم از فیلم ها و هم از پخش های زنده تهیه شود و HFR مخصوصاً برای ورزش های زنده مناسب خواهد بود. بنابراین مطمئناً باید به این ویژگی توجه کنید.

گیمرها به ویژه علاقه مند به دریافت نرخ تازه سازی بالاتر هستند. اما اگر از کنسول بازی استفاده می کنید ، خرید تلویزیون 60 هرتز کافی است. بیشتر کنسول های بازی با سرعت 60 فریم در ثانیه ارائه شده اند و حتی بهترین تلویزیون های بازی 4K بهترین عملکرد را در زیر 120 هرتز ارائه می دهند.

احتیاط !

هنگام خرید تلویزیون مراقب اصطلاحاتی مانند “نرخ تازه سازی موثر” باشید. به این معنی که نرخ فریم واقعی نیمی از نرخ اعلام شده است. (به عنوان مثال ، “نرخ تازه سازی موثر 120 هرتز” در واقع یک نرخ تازه سازی 60 هرتز است). همه کارهای دیگر با پردازش ویدیو انجام می شود. نه تازه سازی تصویر.

نتیجه : گیمرها از تلویزیون 60 هرتز چیز زیادی دریافت نمی کنند و نباید تلویزیون با نرخ تازه سازی کمتر از 120 هرتز خریداری کنند. در صورتی که تلویزیونی با نرخ تازه سازی 60 هرتز برای اکثر کاربران خوب و کافی است. ولی برای دریافت بهترین کیفیت و نرمی تصاویر توصیه می شود دنبال خرید تلویزیون با نرخ تازه سازی بالاتر مانند 120 هرتز باشند. 

HDMI و اتصالات: تعداد ورودی ها و نوع آنها

در هنگام خرید تلویزیون حتما به تعداد ورودی های HDMI تلویزیون توجه کنید. تولیدکنندگانی که می خواهند هزینه های خود را اصلاح کنند ممکن است دوشاخه HDMI کمتری در پشت آن ارائه دهند. این درگاه ها می توانند بسیار مورد استفاده قرار گیرند. یک ساندبار ، یک دستگاه پخش کننده و یک کنسول بازی اضافه کنید. تا به اینجا شما از سه پورت استفاده کرده اید.

اگر تصمیم به خرید تلویزیون 4K گرفته اید ، مطمئن شوید که درگاه های تلویزیون از HDMI 2.0 پشتیبانی می کنند. تا محتوی 4K آینده را در خود جای دهند.

 

HDMI 2.1

فرمت جدیدتر HDMI 2.1 در اخیرا تولید در تلویزیون ها را شروع کرده است و در حالی که بزرگترین مزایای استاندارد جدید در ارائه محتوای 8K دیده می شود. بزرگترین پیشرفت HDMI پشتیبانی از نرخ تازه سازی متغیر (VRR) است ، که همان تطبیق نرخ فریم را در فناوری های G-Sync انویدیا و FreeSync AMD ارائه می دهد. با تطبیق نرخ تازه سازی تلویزیون با نرخ فریم منبع محتوای شما در این حالت کارت گرافیک داخل کنسول بازی یا رایانه شما عملکرد روان تری خواهید داشت. همچنین نرخ فریم بالاتری را برای فیلم 4K و داده های HDR غنی تر اضافه می کند که امکان تنظیم سطح صحنه را برای کنترل دقیق تر نور پس زمینه فراهم می کند. 

از هم اکنون ، ما شاهد قابلیت HDMI 2.1 هستیم که در چند مدل ظاهر می شود. مانند تلویزیون LG C9 OLED ، که از استاندارد سریع تر برای هر چهار درگاه HDMI خود استفاده می کند.

نتیجه : دنبال خرید تلویزیونی باشید که حداقل چهار پورت HDMI داشته باشد. و در صورت امکان از فرمت جدیدتر  HDMI 2.1 پشتیبانی کند.

hdmi count in tv buying guide

انواع تلویزیون ها: LED ، LCD ، OLED

اساسا فقط دو نوع تلویزیون در بازار وجود دارد: LCD و OLED. تلویزیون های LED زیرمجموعه LCD ها هستند.

oled or lcd in tv buying guide

تلویزیون های LED و LCD

بیشتر تلویزیون های امروز LED-LCD هستند. این تلویزیون ها از دیودهای ساطع کننده نور (LED) برای روشنایی صفحه LCD استفاده می کنند. و می توانند بسیار نازک باشند. بسیاری از این تلویزیون ها می توانند قسمت های خاصی از صفحه را به صورت پویا روشن کرده و قسمت های دیگر را کم نور کنند. تا ترکیبی از مناطق تاریک و روشن را در یک صحنه بهتر نشان دهند. (ویژگی معروف به Local Dimming فعال یا Local Dimming موضعی).

تلویزیون های LED با آرایه کامل دارای دیودهای ساطع کننده نور در پشت صفحه ، در شبکه ای از “مناطق” هستند که می توانند به صورت جداگانه روشن یا تاریک شوند. چنین چیدمانی نور پس زمینه را دقیق تر می کند. و اجازه می دهد تا یک تصویر با کنتراست بهتری ایجاد شود.

یکی دیگر از فناوری های LCD ، نقاط کوانتومی نامیده می شود که با توجه به نیازهای HDR برای تولید طیف وسیع تری از رنگ ها و روشنایی بیشتر ، ارائه می شود. تلویزیون های LCD که از نقاط کوانتومی استفاده می کند اساسا دارای لایه دیگری با نقاط مختلف نانوکریستال هستند. که با برخورد نور پس زمینه LED به آنها متفاوت می شود. نتیجه این امر طیف وسیع تری از رنگ و افزایش روشنایی است.

توجه داشته باشید که برخی از مارک ها برچسب های گیج کننده ای را ارائه می دهند. مانند QLED و نانوسل. فناوری QLED که به طور برجسته در مجموعه های برتر سامسونگ وجود دارد. و نباید با OLED اشتباه گرفته شوند. زیرا نمایشگرهای نقطه کوانتومی هنوز نمی توانند با سطح واقعی OLED رقابت داشته باشند.

تلویزیون های OLED بهتر از LED-LCD های آرایه ای کامل با چند ده ناحیه ی روشنایی هستند. به جای یک نور پس زمینه ، OLED از یک لایه LED ارگانیک استفاده می کند که در سطح پیکسل کنترل می شود که در ان کنتراست کاملا سیاه و خیره کننده است.

بهترین فناوری نمایشگر در این کلاس در مجموعه های 4K (و بالاتر با معرفی Z9 8K OLED الجی ) دیده می شود و اندازه آن از 55 اینچ تا 75 اینچ یا بزرگتر است. اما OLED بسیار ارزان تر هم شده است. مدل های 55 اینچی کمتر از 2000 دلار فروخته می شوند و مدل های 65 اینچی در محدوده 2000 تا 3000 دلار به فروش می رسند. (سونی به دلیل قیمت برتر مشهور است و تلویزیون جدید Sony Bravia A8H OLED را در اندازه های 55 و 65 اینچ به ترتیب 2299 دلار و 3،099 دلار می فروشد.)

اواخر امسال حتی ممکن است اولین نمایشگرهای OLED زیر 1000 دلار را شاهد باشیم. زیرا شرکت های جدید رقابت می کنند و پنل های OLED کوچکتر به بازار می آیند.

 

نتیجه :

 تلویزیون OLED بهترین تصویر تلویزیونی ، رنگهای واقعاً غنی ، سطح سیاه عمیق تر و جزئیات و کنتراست بهتر از آنچه در تلویزیون های LCD وجود دارند را ارائه میکند. اما قیمت بسیار بالاتری نسبت به LED-LCD ها دارند.

بیشترتلویزیون نانوسل یا تلویزیون OLED

اما صنعت تلویزیون همیشه در حال آماده سازی فناوری های جدیدتری است. در حالی که تکنولوژی هایی مانند micro-LED و mini-LED هنوز جدید هستند. در اواخر امسال ارائه بیشتری در مدل های جدید آغاز می شود. بنابراین برای اطلاع از ویژگی های جدید ،اخبار ما را دنبال کنید.

tv different os in tv buying guide

تلویزیون های هوشمند:

تعداد زیادی از تلویزیون ها با Wi-Fi داخلی برای اتصال سرویس های مبتنی بر اینترنت مانند Netflix برای پخش مستقیم فیلم ها ، بارگیری فیلم های درخواستی ، یا حتی بازی ارائه می شوند.که هنگاه خرید تلویزیون باید به آن توجه کنید.

رابط های کاربری در حال بهتر شدن هستند. Vizio ، LG و اکنون سامسونگ از یک نوار در پایین صفحه استفاده می کنند. Roku رابط کاربری خود را در تلویزیون های ارزان قیمت از Hisense ، TCL و سایر مارک های ارزان قیمت ارائه می دهد. گوگل پلتفرم Android TV خود را در اختیار شرکت هایی مانند سونی قرار داده و آمازون با تلویزیون های Amazon Fire Edition توشیبا و Insignia درگیر شده است. Tizen پلتفرم اختصاصی سامسونگ و webOS نیز رابط کاربری مخصوص تلویزیونهای الجی است.

اما همه تلویزیون های هوشمند برابر نیستند. بسیاری از مارک های مقرون به صرفه بدون نام بردن از پلتفرم واقعی مورد استفاده خود ، تلویزیون هوشمند را ارائه می دهند که در این موارد باید انتظار محدودیت هایی را داشته باشید. سیستم عامل های هوشمند از مارک تجاری متفرقه اغلب از انتخاب برنامه بسیار محدود ، عملکرد پایین تر و ایجاد حفره های امنیتی رنج می برند.

امروزه خرید تلویزیونی که هوشمند نباشد کار سختی است. حتی اگر به دنبال یک مدل ارزان قیمت باشید. 

نتیجه : قابلیت هوشمند اکنون یکی از ویژگی های استاندارد تلویزیون ها است. بنابراین عامل خیلی مهمی در خرید تلویزیون نیست چون تلویزیون های غیر هوشمند دیگر تولید نمی شوند.

tv gaming features in buing tv

بازی را فراموش نکنید: ویژگی های گیمینگ مهم هستند

در حالی که فیلم ها و نمایش ها ممکن است برای اکثر خریداران تلویزیون بیشترین اهمیت را داشته باشند. در سال های اخیر بازی و صنعت گیمینگ بیشتر مورد توجه تولیدکنندگان تلویزیون قرار گرفته است. برای یک تلویزیون مخصوص بازی فقط یک تصویر و صدای عالی کافی نیست. شما همچنین باید اتصالات ، ویژگی های بازی و پاسخگویی کلی تلویزیون را در نظر بگیرید.

ما قبلا توصیه کردیم پورت های HDMI بیشتری را داشته باشید. یک پورت HDMI اضافی می تواند بسیار گره گشا باشد.

در حالی که HDMI 2.1 هنوز تکنولوژی جدیدی بوده ، اما برای کنسول های نسل بعدی بسیار مهم است. و برخی از ویژگی های ارائه شده توسط HDMI 2.1 بسیار رایج شده است. مانند حالت تأخیر خودکار (ALLM) ، که به محض روشن شدن کنسول به حالت بازی می رود. و نرخ تازه سازی متغیر (VRR) ، متناسب با صفحه نمایش به خروجی فریم به فریم که از تلویزیون می آید. این دو را برای بازی ها همگام سازی میکند.

برای دیدن تلویزیونهای مخصوص کنسول مورد علاقه خود ، بهترین تلویزیونهای مخصوص PS5 و XBOX SERIES X را بررسی کنید. 

different-contrast-ratio-comparison-in-4K-televisions

نسبت کنتراست: اعداد غیر قابل اعتماد

نسبت کنتراست دامنه سطح روشنایی یک تلویزیون را نشان می دهد. نسبت های کنتراست بهتر سایه ها و رنگ های ظریف تر و در نتیجه جزئیات بهتر را نشان می دهد. با این حال ، روش اندازه گیری چنین نسبتهایی توسط تولید کنندگان بسیار متفاوت است.

برای بررسی نسبت کنتراست در تمام تلویزیون ها بهترین کار این است که خودتان ببینید چگونه یک تلویزیون جزئیات سایه را ( با پیدا کردن فیلمی با صحنه های تاریک ) نشان می دهد. قبل از قضاوت نهایی ، میزان روشنایی ، وضوح تلویزیون و سایر تنظیمات تصویر را تست کنید. (نکته: حالت “فیلم” یا “سینما” را در تلویزیون انتخاب کنید.)

تلویزیون های سطح بالا دارای سطح سیاه عمیق و تیره هستند در حالی که نمایشگرهای ارزان تر رنگ های سیاه را خاکستری تیره نشان می دهند که در تلویزیونهای LCD با کیفیت کمتر معمول است.

نتیجه : می توانید مشخصات نسبت کنتراست تولیدکنندگان را نادیده بگیرید. زیرا در مارک های مختلف قابل مقایسه نیستند. درعوض ، هنگام خرید تلویزیون به دنبال سطح سیاه عمیق و تیره تر باشید.

tv sound bar comparison

عملکرد صوتی: یک ساندبار تهیه کنید

حتی بهترین و گرانترین تلویزیون ها دارای صدای نه چندان قوی هستند. این نتیجه طراحی پیچیده و نازک صفحه های تخت است که فضای کافی برای بلندگوهای بزرگ وجود ندارد. بنابراین ، شما سه گزینه دارید: از هدفون استفاده کنید. (که باعث می شود شما غیر اجتماعی به نظر برسید!) یک سیستم صوتی تهیه کنید. و یا یک ساندبار بخرید.

ساندبار ها بسیار محبوب هستند زیرا با 300 دلار یا کمتر ، می توانند تجربه سینمایی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند و در عرض چند دقیقه نصب می شوند. ساندبارها بدون مسدود کردن دید تصویر می توانند در زیر تلویزیون نصب شوند. چندین شرکت جعبه های صدا یا استندهایی را نیز ارائه می دهند که می توانند زیر تلویزیون قرار گیرند.

برخی از تلویزیون ها از Dolby Atmos پشتیبانی می کنند. Dolby Atmos یک استاندارد صوتی جدید از Dolby است که شامل صدای فراگیر برای تجربه شنیداری بهتر کامل تر است.

ARC

تقریباً همه تلویزیون های فعلی حداقل دارای یک پورت HDMI با قابلیت (Audio Return Channel (ARC هستند. این ویژگی استاندارد HDMI به شما امکان می دهد از HDMI به عنوان ورودی و خروجی صدا استفاده کنید. به شما امکان می دهد نه تنها از دستگاه های خارجی دیگر صدا را به تلویزیون فرستاده ، بلکه به ساندبار نیز ارسال کنید. این اتصال ARC به این معنی است که صدای عالی برای همه دستگاه های خود دریافت می کنید ، بدون اینکه به گیرنده خاصی نیاز باشد.

نتیجه : اگر علاقه زیادی به موسیقی یا تماشای برنامه های تلویزیونی با صدای بلند هستید نباید انتظار زیادی از بلندگوهای داخلی تلویزیون ها داشته باشید. برای رفع این مشکل بهترین روش خرید ساندبار خوب است.

قیمت: بهترین قیمت نسبت به کیفیت را پیدا کنید

این موضوع که هر چقد تلویزیون ها گران تر باشند بهتر هستند تا حدی درست است. اما باید در نظر داشته باشید که همیشه همه ی تلویزیون های گران قیمت ارزش خرید بالایی ندارند. چون ممکن است تلویزیونی را پیدا کنید که تقریبا مشابه تلویزیون سطح بالاتری باشد. ولی قیمت بسیار بالاتری داشته باشد که در این صورت تلویزیون گران تر ارزش خرید زیادی نخواهد داشت.

نتیجه : تلویزیون های با فناوری OLED بالطبع قیمت بالاتری دارند. ولی تلویزیون هایی همانند تلویزیون های QLED سامسونگ و نانوسل الجی جزو نزدیک ترین تلویزیون های به فناوری OLED هستند. و این در صورتی است که قیمت تلویزیون های نانوسل الجی و QLED سامسونگ بسیار پایین تر از OLED ها هستند.

در زیر چند نمونه تلویزیون که نسبت به قیمت خود کیفیت بالایی دارند و در حقیقت ارزش خرید بالایی دارند را ذکر کرده ایم:

 

دیدگاهتان را بنویسید