سبد خرید
top-bar-dollar4
سطح سیاه چیست

سطح سیاه (Black Level) چیست و چرا اهمیت دارد؟

سطح سیاه چیست?

Black Level اصطلاحات فنی است که برای توصیف روشنایی تلویزیون استفاده می شود. سطح سیاه تلویزیون به تعیین سطح کیفیت تصویر کمک می کند.

Black Level تصویر به عنوان سطح روشنایی در تاریک ترین قسمت تصویر یا سطح روشنایی که در آن هیچ نوری از صفحه نمایش ساطع نمی شود ، تعریف می شود. و نتیجه آن یک صفحه سیاه خالص است.
نمایشگرهای ویدئویی به طور کلی نیاز به کالیبره کردن دارند. تا رنگ سیاه نمایش داده شده در مورد اطلاعات سیاه موجود در سیگنال ویدیویی صحیح باشد. اگر عمق سیاه به درستی تنظیم نشده باشد ، اطلاعات بصری در یک سیگنال ویدئویی می تواند به صورت سیاه نمایش داده شود. یا تصاویر سیاه می تواند مانند تصاویر خاکستری نمایش داده شود.

فن آوری های مختلف تلویزیون مانند لوله اشعه کاتد (CRT) ، صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) ، دیود ساطع کننده نور (LED) و پلاسما عمق سیاه خود را به طور متفاوتی مدیریت می کنند. اما فناوری های پیشرفته مانند LED دارای عمق سیاه بهتری هستند. و قادر به نمایش تصاویر بسیار خوب تر هستند.

black level

عمق سیاه بیشتر ، کیفیت بالاتر

هرچه عمق سیاه بیشتر و واقعی باشد ، کیفیت تصاویر معمولاً بهتر است. در حقیقت ، تلویزیونهایی که تصاویر سه بعدی تولید می کنند برای تولید عمق به سطح سیاه خوب وابسته هستند. تلویزیون های پلاسما تمایل به تولید عمق با کیفیت بهتری دارند. زیرا فسفورها از برق کمتری برای تولید صحنه های تاریک تر روی صفحه استفاده می کنند. با این وجود ، تلویزیون های LCD و LED از توان بیشتری برای تولید سطح رنگ سیاه مورد نیاز استفاده می کنند. زیرا برای تولید رنگ های سیاه واقعی باید بلورهای جداگانه را در پیکسل تنظیم کنند. تا هر نوری غیر از این را مسدود کند.

black level in dark room

ویدئوی تست تلویزیون

در این ویدئو تلویزیون شما به چالش کشیده می شود. و تلویزیون توان نشان دادن عمق رنگ سیاه خود را با این استرس تست نمایش خواهد داد.

چند نمونه از این تلویزیون های نانوسل که سطح سیاه یا black level  بهتری دارند در زیر ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید