سبد خرید
top-bar-dollar4
تکنولوژی hdr چیست

HDR چیست و چرا باید تلویزیون HDR بخریم؟

تکنولوژی hdr چیست

اگر در حال خرید یک تلویزیون جدید هستید ، احتمالاً متوجه شده اید که تولیدکنندگان تبلیغ تلویزیون های 4K را به عنوان چیز جدید داغ متوقف کرده اند. این روزها ، همه چیز در مورد HDR است.

در حالی که یک تلویزیون 4K با کیفیت استاندارد مجهز به پیکسل های بیشتری نسبت به تلویزیون HD TV خود است. یک تلویزیون HDR می تواند کارهای بیشتری با این پیکسل ها انجام دهد. اما دقیقاً تلویزیون HDR چیست؟

تعریف کلی HDR

HDR) High Dynamic Range) یا محدوده دینامیکی بالا ، یک استاندارد تلویزیونی است که به صفحه نمایش ها امکان می دهد کنتراست بهبود یافته ، رنگ های دقیق تر و تصاویر واضح تری نسبت به مجموعه های عادی به شما بدهند.

hdr on vs hdr off

چه چیزی برای تلویزیون HDR نیاز دارید؟

قبل از اینکه بیشتر ادامه دهیم ، بیایید زمینه را آماده کنیم. برای تجربه HDR در تلویزیون ، حداقل به دو چیز نیاز دارید: تلویزیونی که از یک یا چند قالب HDR پشتیبانی کند. و محتوای واقعی که با استفاده از یک (یا بیشتر) از آن قالب های HDR تولید می شود. قسمت سوم ، اختیاری ، دستگاه پخش مانند دستگاه پخش Blu-ray Ultra HD یا پخش کننده رسانه است که با HDR سازگار است.

hdr vs non hdr

روشنایی بهتر ، کنتراست بهتر

تلویزیون HDR با افزایش روشنایی ، کنتراست هر تصویر روی صفحه نمایش را افزایش می دهد. کنتراست تفاوت بین سفیدترین و سیاه ترین رنگ است که تلویزیون می تواند نمایش دهد. به طور معمول نسبت 1: 2،000،000 در نظر گرفته می شود. که در این حالت به این معنی است که آن تلویزیون قادر به نمایش یک منطقه روشن است که 2،000،000 برابر روشن تر از تاریک ترین منطقه است.

با افزایش حداکثر میزان نیت برای یک تصویر مشخص ، تلویزیون HDR قادر به نسبت کنتراست بالاتری هستند. به ویژه تلویزیون های LED از این میزان روشنایی بیشتر بهره مند می شوند. زیرا آنها نمی توانند رنگ سیاه را به اندازه تلویزیون های OLED عمیق و تاریک نشان دهند. بنابراین برای دستیابی به نسبت های کنتراست یکسان یا بهتر ، باید روشن تر شوند. 

نوشته های مرتبط :

HDR چگونه کار میکند؟

تلویزیون های استاندارد با دامنه دینامیکی معمولاً حداکثر 300 تا 500 نیت تولید می کنند. اما به طور کلی ، تلویزیون HDR هدف بسیار بالاتری دارد. برخی از مدل های سطح بالا می توانند 2000 نیت اوج روشنایی را برای موارد برجسته HDR به بالا نشان دهند.

روشنایی ، بیش از هر ویژگی دیگر ، همان چیزی است که تلویزیون های HDR برای زنده کردن تصاویر HDR نیاز دارند. به همین دلیل است که همیشه باید مشخصات اوج روشنایی یک تلویزیون HDR جدید را بررسی کنید. تلویزیونی که بتواند حداقل 1000 نیت را ارائه دهد گزینه مناسبی است که میتواند از محتوای HDR امروز بیشترین بهره را ببرید.

hdr vs sdr

تلویزیون های 4k مجهز به فناوری HDR تقریباً همیشه توانایی نمایش Wide Color Gamut) WCG) را دارند. WCG پالت رنگی بزرگتر از آنچه HDTV در گذشته توانسته است نشان دهد را ارائه می دهد. رنگ 8 بیتی ، با میلیون ها سایه ، معمولاً معمول بود. اما WCG رنگ 10 بیتی را برای میلیاردها سایه ارائه می دهد.

محتوای HDR با رمزگذاری ویدئوها با استفاده از بیشتر رنگهای موجود ، از WCG بهره می برد. هنگام تماشای محتوی HDR در تلویزیون HDR ، این رنگ های اضافی به واقع گرایی می افزایند. زیرا با آنچه چشم انسان قادر به دیدن در طبیعت است بهتر مطابقت دارند. جایی که شما یک منطقه واحد بر روی صفحه دارید. که تغییر مکان می دهد از یک انتهای سایه رنگ به سر دیگر ، مانند قرمز روشن تا قرمز تیره. سایه های رنگی بیشتر به این معنی است که این تغییرات نرمتر به نظر می رسند.

نسخه های مختلف HDR

همانطور که در بالا ذکر کردیم ، فقط یک قالب HDR وجود ندارد. در واقع ، در حال حاضر ، پنج فرمت HDR با هم رقابت می کنند.

HDR10  ،Dolby Vision ، HLG . HDR10 + و Advanced HDR توسط. Technicolor . بیایید نگاهی به هر قالب HDR بیندازیم تا ببینیم تفاوت آنها چیست.

نسخه های مختلف HDR

HDR10

اگرچه اولین فرمت HDR نیست که ظاهر می شود. اما HDR10 بیشترین استفاده را دارد. اگر تلویزیون HDR دارید ،قطعا از HDR10 پشتیبانی می کند. زیرا منبع باز است. به این معنی که هر تولید کننده می تواند آن را بدون هزینه صدور مجوز در تلویزیون های خود پیاده سازی کند. و از چندین نهاد استاندارد صنعتی مانند اتحادیه UHD پشتیبانی رسمی دارد. HDR10 امکان بهبود بسیاری از کیفیت تصویر را که HDR امکان پذیر می سازد فراهم می کند. اما به اندازه برخی دیگر از فرمت های HDR پیچیده نیست.

hdr effect on a tv

HDR10 چطور کار میکند?

HDR10 از رنگ 10 بیتی استفاده می کند که میلیاردها رنگ را در اختیار شما قرار می دهد. در مقابل میلیون ها رنگ استفاده شده توسط رنگ SDR که عمدتا 8 بیتی است. در حال حاضر ، رنگ 10 بیتی برای HDR بیش از حد مناسب است. زیرا هیچ تلویزیونی در بازار قادر به نشان دادن رنگ بیش از 10 بیت نیست.

 HDR10 از فراداده ای استفاده می کند که همراه با سیگنال ویدئویی به پایین کابل HDMI سوار می شود و به فیلم منبع اجازه می دهد تا به تلویزیون نحوه نمایش رنگ ها را نشان دهد. HDR10 با استفاده از رویکردی کاملاً ساده ، یک بار فراداده را در ابتدای فیلم ارسال می کند که به عنوان فراداده “استاتیک” شناخته می شود. و روشی موثرتر و با پهنای باند بالاتر برای افزودن اطلاعات اضافی مورد نیاز HDR است. اما در مقایسه با سایر رویکردهایی که با Dolby Vision مشاهده خواهیم کرد محدودتر است.

hdr dolby vision

Dolby Vision

قبل از وجود HDR10، Dolby Vision وجود داشت. این رابطه به طرز حیرت انگیزی مشابه استانداردهای قدیمی نوار فیلم Betamax و VHS در اواخر دهه 70 و 80 است. Betamax  سونی از بسیاری جهات از VHS برتر بود. اما به دلیل اصرار سونی در هزینه های بالای صدور مجوز ، در نهایت رقابت را به VHS با توانایی کمتر اما ارزان تر را از دست داد.

به دلیل هزینه های صدور مجوز مربوط به Dolby Vision ، همه تلویزیون های HDR از این قالب پشتیبانی نمی کنند. فقط کسانی که به طور خاص آرم Dolby Vision را دارند سازگار هستند. به همین ترتیب ، تمام محتوای HDR در Dolby Vision در دسترس نیست. برای دیدن Dolby Vision HDR واقعی ، هم به یک منبع Dolby Vision  مانند UHD 4K Blu-ray ، و هم به دستگاهی نیاز دارید که بتواند آن را نشان دهد.

Dolby Vision چطور کار میکند?

Dolby Vision یک قالب انحصاری HDR است که توسط آزمایشگاه های Dolby تهیه شده است. Dolby Vision  از رنگ 12 بیتی پشتیبانی می کند. که تعداد رنگ های موجود را به 68 میلیارد افزایش می دهد. همچنین از روشنایی نظری بالاتری برخوردار است: حداکثر 10 هزار نیت. این بدان معناست که مواد Dolby Vision می توانند از درخشان ترین نمایشگرهایی که اکنون و برای آینده نزدیک می توانیم بسازیم بهره ببرند.

در حال حاضر ، با فناوری تلویزیون موجود ، یک بخش از Dolby Vision وجود دارد. که همه می توانند از آن استفاده می کند. به این معنی که هر صحنه و هر فریم از فیلم را می توان با اطلاعات رنگ و کنتراست تنظیم کرد. اما نتیجه محتوایی است که به مراتب بهتر از HDR10 به نظر می رسد. و به آنچه یک فیلمساز هنگام تولید فیلم خلق کرده نزدیکتر است.

 قالب Dolby Vision شامل اطلاعاتی در مورد تجهیزاتی است که برای ایجاد ضبط اصلی استفاده شده است. با استفاده از این اطلاعات ، تلویزیون شما می تواند برخی از تنظیمات نمایشگر خود را مجدداً مرتب کند تا تفاوت بین تجهیزات کنترل و تلویزیون خانگی شما را جبران کند.

کارکرد hdr dolby vision
hdr10 plus

+ HDR10

Dolby Vision  نسبت به HDR10 برتر است. اما معضل هزینه های صدور مجوز گروهی از شرکت ها به رهبری سامسونگ را ترغیب کرد تا یک قالب منبع باز HDR تهیه کنند. که بسیاری از مزایای Dolby Vision را بدون هیچ گونه هزینه ای به اشتراک بگذارد. HDR10 + آن قالب است. مانند Dolby Vision ، از فراداده های پویا برای دقیق تر رنگ و کنتراست در هر صحنه پشتیبانی می کند. با اجازه دادن به حداکثر 4000 نیت ، روشنایی احتمالی HDR10 را گسترش می دهد. با این حال ، رنگ 10 بیتی HDR10 را حفظ می کند.

فقط سامسونگ ، پاناسونیک و فیلیپس تلویزیون های سازگار با HDR10 + ایجاد کرده اند.

سایر فرمت های HDR

Dolby Vision و HDR10 و تا حدودی HDR10 + در حال حاضر به عنوان دو بازیکن بزرگ در HDR دیده می شوند. اما دو فرمت HDR دیگر وجود دارد که باید آنها را ذکر کنیم.

hdr hlg

(Hybrid Log-Gamma (HLG

بیشتر تولیدکنندگان مشهور اکنون مجموعه های آماده HLG دارند. HLG  قالبی است که از همکاری بین BBC و پخش کننده ژاپنی NHK ایجاد شده است و با تأکید بر پخش مستقیم ایجاد شده است. اگرچه برای محتوای از پیش ضبط شده نیز قابل استفاده است.

برخلاف HDR10، HDR10 + و Dolby Vision ، HLG از فراداده استفاده نمی کند که بسته به نحوه اجرای تولیدکنندگان تلویزیون ، از برخی جهات می تواند مفید باشد. تلویزیون های 4K سازگار با HLG قادر به رمزگشایی و نمایش تصاویر HDR با شکوه و جلال خود هستند.

Advanced HDR توسط Technicolor

در CES 2017 ، Advanced HDR توسط Technicolor کمترین شناخته شده در بین فرمت های HDR است. این نتیجه همکاری LG و متخصصان ویدئو Technicolor است. اما LG تنها سازنده ای است که تاکنون از قالب پشتیبانی کرده است.

مانند سایر انواع HDR ، محتوا باید در قالب تسلط یابد. توسط منبعی پخش شود که بتواند داده های  Advanced HDR  را بخواند و سپس توسط تلویزیون یا پروژکتور سازگار نمایش داده شود.

با این حال ، هنوز هیچ حرف رسمی در مورد محتوای آینده که توسط Advanced Technic توسط Technicolor تسلط یافته است وجود ندارد.

Advanced HDR توسط Technicolor

با وجود این ، تعدادی از تلویزیون های 2017 LG (هر دو 4K OLED و LCD) ، تلویزیون های LG 2018 و مجموعه های LG 2019 انتخاب شده ، با قالب سازگار هستند.

یکی از جنبه های جذاب Advanced HDR  این است که محتوای SDR را میگیرد و آن را به HDR ارتقا میدهد. احتمالاً به همان روشی که محتوای غیر 4K  می تواند توسط تلویزیون های 4K  ارتقا یابد.

HDR در Xbox One S ، One X و PS4 Pro

Xbox One S نه تنها دارای یک پخش کننده Blu-ray Ultra HD است. بلکه از فیلم HDR نیز پشتیبانی می کند. برای مشاهده محتوای HDR  به یک تلویزیون پشتیبانی از HDR10 نیاز دارید.

Xbox One X همچنین از یک پخش کننده Blu-ray 4K بهره می برد و دارای پشتیبانی بومی برای بازی های 4K HDR  با سرعت 60 فریم در ثانیه است. اگر HDR در تلویزیون شما پشتیبانی می شود. (و روشن است) پس هر دو کنسول می توانند از هر منبع سازگار پخش HDR و بازی و فیلم HDR را انجام دهد.

تعداد بازی های Xbox سازگار با HDR با عناوینی از جمله Call of Duty: Modern Warfare ، Forza Horizon 4 و Gears 5 همچنان در حال رشد است. در حالی که PS4 Pro بدون درایو Blu-ray 4K به بازار عرضه شده است. از بازی هایی که برای HDR بهینه شده اند میتوان به  Death Stranding ، Resident Evil III و Final Fantasy VII Remake اشاره کرد.

نوشته های مشابه :

HDR در Xbox One S ، One X و PS4 Pro
دیدگاهتان را بنویسید