سبد خرید
top-bar-dollar4
what-is-hdmi-2.1

HDMI 2.1 چیست؟ همه ی چیزهایی که باید در مورد HDMI ورژن 2.1 بدانید

what-is-hdmi-2.1

HDMI 2.1 ساخته شده تا موج جدیدی از تلویزیون های 8K را همراه با پهنای باند بسیار بالاتر ، صدای بهتر و گیم پلی سریعتر آغاز کند. در اینجا هر آنچه لازم است بدانید آورده شده است.

در دنیای ویدیو و سرگرمی کیفیت بالا ، HDMI بسیار مهم است. این فناوری سالهاست که وجود دارد. اما همانطور که به دنبال نوآوری در وضوح و کیفیت تصویر و کیفیت صدا هستیم ، فناوری جدیدی به نام HDMI 2.1 آماده است تا کیفیت را به مرحله ی بعدی برساند.

در اولین نگاه  HDMI 2.1 چندان متفاوت به نظر نمی رسد. اما هنگامی که افزایش پهنای باند عظیم آن ، پشتیبانی از محتوای حداکثر 10K و مزایای آن برای گیمرها را در نظر می گیریم باید انتظارتجربه جذاب تری داشته باشیم.

HDMI نسخه 2.1 هنوز مقدار زیادی ناشناخته است. گرچه نوید می دهد تجربه سرگرمی در خانه شما را در آینده به طرز چشمگیری بهبود بخشد. هنوز هم برخی از مواردی است که باید در مورد آن بدانید.

آیا نسخه های مختلف HDMI وجود دارد؟

ممکن است فکر کنید که HDMI یک پورت استاندارد ساده است. اما ورژن های مختلفی دارد. در حقیقت ، چندین نسخه HDMI وجود دارد. که همگی پهنای باند ، کیفیت های متفاوت و عوامل دیگری را ارائه می دهند.

به عنوان مثال ، HDMI 2.0 ، نسخه برجسته HDMI امروزی ، با پهنای باند 18Gbps  در مقایسه با 48 Gbps برای HDMI 2.1  ارائه می شود. نتیجه مشابهی برای وضوح پشتیبانی شده و نرخ فریم و سایر عوامل نیزوجود دارد.

وقتی در مورد ورژن HDMI حرف میزنیم ، هرچه عدد بیشتر باشد ، بهتر است.

different-hdmi-shapes

HDMI 2.1

 HDMI نسخه 2.1 یک اتصال فیزیکی جدید است. که مسیری بین منبع محتوای شما و دستگاه اجراکننده شما را مانند یک تلویزیون فراهم می کند. HDMI 2.1 با ورژن های قدیمی سازگار است. بنابراین اگر تلویزیون قدیمی دارید که از نسخه جدید پشتیبانی نمی کند ، HDMI 2.1 همچنان با آن کار می کند.

با این حال ، آنچه HDMI ورژن 2.1 را متمایز میکند ، پهنای باند بیشتراست. تقریباً سه برابر آنچه ورژن 2.0 فعلی می تواند ارائه دهد. علاوه بر این ، این فناوری راه  را برای وضوح تصویر تا 10K و نرخ فریم تا 120 fps هموار می کند. برای درک بهتر این موضوع در نظر بگیرید که می توانید در تنظیمات موجود HDMI 2.0 حداکثر 60 فریم در ثانیه و رزولوشن 4K  انتظار داشته باشید. با این حال ، با HDMI 2.0 ،8K  با سرعت 30 فریم در ثانیه محدود می شود.

HDMI DIFFERENT BANDWIDTH

آیا می توانم از همان کابل ها و اتصالات استفاده کنم؟

برای استفاده کامل از پهنای باند HDMI نسخه 2.1 باید از کابل سازگار با HDMI 2.1 استفاده کنید. با این حال ، این فناوری با اتصالاتی با شکل یکسان ارائه می شود. و همان طراحی قبلی را دارد. بنابراین کابل های قدیمی نیزدر این پورت های قابل استفاده است.

چقدر اختلاف پهنای باند را می توان انتظار داشت؟ و چرا این مهم است؟

در دنیای ویدیو ، هرچه پهنای باند بیشتری در دسترس شما باشد ، محتوای بیشتری می توانید از طریق کابل به تلویزیون منتقل کنید. همانطور که انتظار دارید ، محتوایی که با وضوح یا نرخ فریم بسیار واقعی ارائه می شود ، فضای زیادی را اشغال می کند. و هرچه پهنای باند بیشتری داشته باشید حجم انتقال این محتوا از طریق کابل بیشتراست.

HDMI ورژن 2.1 تا پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند. این سه برابر چیزی است که اکنون می توانید از HDMI 2.0 دریافت کنید. بنابراین ، اگرچه ممکن است بتوانید محتوای 8K  را با سرعت 30 فریم در ثانیه از طریق کابل HDMI 2.0  اجرا کنید. اما محدودیت هایی را خواهید داشت.

 در HDMI نسخه 2.1 ، این امکان را خواهد داشت که به راحتی محتوای 10K  را با سرعت 120 فریم در ثانیه از طریق کابل  HDMI 2.1  هدایت کنید.

اما قبل از اینکه خیلی جلو برویم ، لازم به ذکر است که محتوای 10K  هنوز در دسترس نیست. و این در حالی که امسال تلویزیون های 8K را در CES شاهد بودیم. تهیه محتوای 8K بسیار دشوارتر است. بنابراین ، با اینکه HDMI 2.1 کیفیت محتوای را بسیار بالا ارائه می دهد ، به زودی نمی توان آن را به معنای واقعی تجربه کرد.

hdmi-versions-bandwidth-comparison

مقایسه HDMI 2.0 و HDMI 2.1 :

در نسل های قبلی HDMI ، این فناوری چیزی به نام ARC  یا Audio Return Channel را داشت. این فناوری اجازه می دهد تا صدا بین تلویزیون و تجهیزات صوتی شما ارسال شود. با این حال HDMI 2.1 با فناوری eARC یا کانال بازگشت صوتی پیشرفته ، پهنای باند صوتی به طور قابل توجهی گسترش می یابد و اجازه می دهد محتوای صوتی بیشتری از کابل عبور کند. در نهایت باید به صوتی با صدای بهتر نیز ترجمه شود.

بیشتر راهنمای جامع خرید تلویزیون در سال 2021

 

HDMI ورژن 2.1 همچنین با پشتیبانی از Dynamic high range یا Dynamic HDR ارائه می شود. اگر درباره HDR چیزی شنیده باشید ، می دانید که این فناوری در محتوا و تلویزیون ها تعبیه شده است. که امکان گسترش کنتراست و رنگ در ویدئو را فراهم می کند. و تصاویر بسیار جذاب تری ایجاد می کند.

Dynamic HDR  که با HDMI ورژن 2.1 کار خواهد کرد ، به منبع محتوای اجازه می دهد داده های HDR بسیار بیشتری را از طریق کابل ارسال کند. این بدان معناست که داده های HDR صحنه تا سطح صحنه تنظیم می شوند. و تصاویر بسیار دقیق تری را در هر چیزی که تماشا می کنید امکان پذیر می کنند.

hdmi-in-gaming

مزایای HDMI ورژن 2.1 در بازی

علاوه بر تمام مزایای ذکر شده در بالا ، HDMI 2.1 همچنین دارای پیشرفت هایی است که به شما امکان می دهد محتوای سریع را با دقت بیشتری روی صفحه نمایش دهید. تا تجربه های واقعی بازی بیشتری ایجاد کنید.

این امر تا حدی توسط فناوری جدیدی به نام Auto Low-Latency Mode بدست آمده است ، که به طور خودکار تنظیمات تلویزیون را تنظیم می کند. تا اطمینان حاصل شود که محتوای سریع بوده و کند نمی شود. به تعبير ديگر ، تاخير را مي توان كنار زد.

علاوه بر این ، HDMI 2.1 همراه با نرخ تازه سازی متغیر (VRR) و فناوری انتقال سریع قاب (QFT) است. اگر نام FreeSync AMD را در مانیتورهای بازی شنیده اید. HDMI ورژن 2.1 همان فناوری را برای تلویزیون ها و کنسول های بازی به ارمغان می آورد. با کمک VRR ، کنسول های بازی قادر به ارائه فریم های ویدئویی با سریعترین سرعت ممکن هستند که به آن امکان می دهد تا تجربه بصری را تثبیت و بهبود بخشد.

بیشتر : تلویزیون گیمینگ برای کنسول های نسل بعدی PS5 و Xbox Series X

آیا می توانم تلویزیون فعلی خود را به HDMI 2.1 ارتقا دهم؟

 HDMI 2.1 یک فناوری جدید است که به سخت افزار جدید نیاز دارد.

نتیجه :

هیچ بحثی وجود ندارد که HDMI ورژن 2.1 فرصت های مهم جدیدی را ارائه می دهد. شما در نهایت باید از یک تلویزیون جدید بخرید تا از تمام مزایای آن کاملاً استفاده کنید. اما برای استفاده از  HDMI 2.1 ، ما به محتوای واقعی نیاز داریم که بتواند از آن استفاده کند و از فناوری ها و رزولوشن های ذکر شده در بالا استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید